Бої, які довелося вести Січовим стрільцям в ході березневої наступальної операції, склали одну з найбільш героїчних сторінок в історії армії УНР. Незважаючи на це, в історичній літературі й досі відсутній повноцінний опис тих подій. Вже майже століття єдиним джерелом відомостей з цієї теми залишається лише нарис генерала М. Безручка, присвячений історії Січових стрільців . Але колишній начальник штабу корпусу СС доволі лаконічно описав бойові дії на Правобережжі в березні 1919 р. Поважний автор ще й припустився значних неточностей: суттєво змістив хронологію подій, подекуди переплутав їх послідовність, а деякі факти взагалі замовчав. До певної міри, це можна пояснити тим, що М. Безручко у вказаний час ще не служив у корпусі СС й не був належним чином обізнаний про перебіг подій. Але він не використав у своїй роботі й документи армії УНР, що збереглися в архівних центрах української еміграції. Аби не розпалювати атмосферу галицько-наддніпрянського розбрату, М. Безручко у своїй праці волів не згадувати факти, які могли кинути тінь на бойову співпрацю між представниками різних регіонів України – навіть, якщо такі епізоди мали важливе значення для перебігу воєнних дій. Нарешті, М. Безручко зовсім не наводить відомостей про сили, склад та дії противника.
Українські дослідники, які упродовж останніх десятиріч зверталися до історії Січових стрільців, прагнули не стільки розібратися у подіях минулого, як прославити січово-стрілецьку формацію. Саме тому практично усі публікації, присвячені історії бойових дій корпусу СС, є лише переказом праці М. Безручка. Березневі бої, як і інші етапи бойової діяльності Січових стрільців, висвітлено однобоко й поверхнево, без залучення архівних документів чи даних радянської сторони. Замість реконструкції й аналізу військових подій, українські дослідники обмежилися лише конспектуванням праці М. Безручка.
Втім, радянські історики не зробили й цього. Повноцінне дослідження збройної боротьби, що точилася на українських землях в 1917 – 1920 рр., у Радянському Союзі зі зрозумілих причин було неможливим. Навіть операції Червоної армії проти військ УНР не знайшли належного висвітлення в радянській історичній літературі. Лише зі спогадів колишнього командувача Українського фронту В. Антонова-Овсієнка читач у загальних рисах міг дізнатися, як розгорталися бойові дії проти армії УНР у березні 1919 р. В інших публікаціях згадки про ті події були напрочуд лаконічними й хибували на суттєві фактологічні неточності (радянські автори невірно вказували навіть склад червоних військ). Обмаль конкретики містили й біографічні нариси про відомого радянського воєначальника, який відзначився в ході березневих боїв .
Між тим, в архівах збереглося чимало матеріалів, пов’язаних з операцією Січових стрільців проти радянських військ у березні 1919 р. Передусім, це численні документи армії УНР, які сьогодні знаходяться на зберіганні у фондах Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України. Накази і розпорядження, оперативні звіти й донесення штабу Дієвої армії, корпусу СС та інших військових з’єднань дають змогу докладно простежити перебіг бойових дій. Цінні відомості містять оперативні документи радянського командування, які зберігаються у Російському державному військовому архіві. Допомагають реконструювати воєнні події й військово-політичні зведення компартійного керівництва, виявлені у фондах Центрального державного архіву громадських об’єднань України. Суттєво доповнюють історичну картину мемуарні свідчення учасників збройної боротьби в березні 1919 р., що збереглися в державних архівах України. Значна частина цих документів упродовж багатьох десятиріч перебувала на „закритому зберіганні” й залишалася невідомою для дослідників. Спираючись на архівні матеріали й спогади учасників подій, ми спробували відтворити перебіг операції, яка відіграла ключову роль під час контрнаступу армії УНР в березні 1919 р.
Михайло Ковальчук. Бердичівська операція корпусу Січових стрільців навесні 1919 р. // Український визвольний рух. – № 21. – Львів, 2016. – С. 38 – 80.
http://chtyvo.org.ua/authors/Kovalchuk_ ... ni_1919_r/
або
http://depositfiles.com/files/uqpi2aa93